为什么你会想要它

IEEE 802.3af/at
Compliant with IEEE 802.3af/at PoE devices and meets IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3x standards for reliable performance.

支持 VLAN、扩展模式
● VLAN:端口隔离,用于阻挡广播风暴。 ● 扩展:通过 UTP 线缆,以 10Mbps 速率传输 250 米。

浪涌与静电放电(ESD)防护
端口浪涌保护:共模 4KV,差模 2KV。静电(ESD)保护:气隙放电 8KV,接触放电 6KV。

即插即用
Supports desktop/1U rack installation with a plug-and-play design for easy deployment.

流控制方法
支持全双工 (IEEE 802.3x) 和半双工 (背压) 流控方式。

自动MDI/MDIX
Support Automatic port flipping eliminates the need for crossover cables, simplifying setup. Utilizes a store-and-forward switching mechanism.
Long-Range & Stable PoE Switch
HN16H2G-200 is 16 PoE ports and 2 Gigabit uplink RJ45 ports, complying with IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3x standards, designed for reliable network performance. Supporting IEEE 802.3af/at , plus port surge protection (common mode 4KV, differential 2KV) and ESD air 8KV/contact 6KV. Supports 1U rack installation.
Economical & Plug-and-Play
HN16H2G-200 is a truly plug-and-play unmanaged PoE switch, offers three operation modes: VLAN, Default, and Extend mode, which extends transmission distance up to 250 meters at 10Mbps, ensuring enhanced durability. Operating in temperatures of 0°C to 40°C, make it ideal for small to medium businesses requiring stable long-range connectivity.
规格
| 型号 | HN16H2G-200 |
| 产品 | PoE交换机 |
| PoE 端口 | 16, 10/100Mbps; RJ45 ports; Max. 30W Output of Single PoE Port |
| 上行端口 | 2*1000Mbps RJ45 uplink ports |
| 网络协议 | IEEE802.3/802.3u/802.3ab/802.3x |
| 交换容量 | 7.2 Gbps Full duplex |
| 报文转发速率 | 5.35Mpps |
| 报文缓冲区 | 1.5Mb |
| 转发模式 | Store-and-forward |
| MAC地址表 | 2K |
| VLAN | 支持 |
| PoE 标准 | IEEE802.3af, IEEE802.3at |
| 传输距离 | 0-100m/1000Mbps or Max. 250m/10Mbps via Cat.5e or more under Extend mode |
| PoE 功能 | All ports support MDI/MDIX |
| Input | 110-240V AC, 50/60Hz |
| PoE 功率预算 | 200W |
| 功耗 | <5W |
| ESD | Air discharge: 8KV |
| Contact discharge: 6KV | |
| Surge Protecton | Common mode/Power board: 4KV |
| Differential mode/Power board: 2KV | |
| 工作温度 | -10℃-50℃ |
| Humidity | 10%-95% , non-condensing |
| 储存温度 | -40℃-70℃ |
| 颜色 | 黑色 |
| 重量 | 1.29kg(not include input cable & packaging) |
| 尺寸(长×宽×高) | 268*181*44mm (L*W*H) |
支持
相关产品
相关产品
-
PoE交换机
19口千兆上联PoE交换机
-
PoE交换机
10口千兆PoE交换机
-
PoE交换机
10口千兆上联PoE交换机
-
PoE交换机
20口千兆PoE交换机
-
PoE交换机
6口百兆PoE交换机



.png)




