26-Port Gigabit PoE Switch
HN24G2S-300
● 24×10/100/1000Mbps PoE Ports & 2 SFP Ports
● VLAN Supported
● 100-240V AC 50/60Hz
Why You Want It

IEEE 802.3af/at
Compliant with IEEE 802.3af/at PoE devices and meets IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3x standards for reliable performance.

Support VLAN, Extend Modes
● VLAN: Port isolation to block broadcast storms. ● Extend: 250m transmission at 10Mbps over UTP.

Surge & ESD Protection
Port surge protection: common mode 4KV, differential mode 2KV. Electrostatic ESD protection: air 8KV, contact 6KV.

Plug and Play
Supports desktop/1U rack installation with a plug-and-play design for easy deployment.

Flow control method
Supports both Full Duplex (IEEE 802.3x) and Half Duplex (Back Pressure) flow control methods.

Auto MDI/MDIX
Support Automatic port flipping eliminates the need for crossover cables, simplifying setup. Utilizes a store-and-forward switching mechanism.
24 Gigabit PoE Ports + 2 SFP – High-Density Gigabit
HN24G2S-300 is 24-port Gigabit PoE ports and 2 SFP ports, with 1-8 port QoS priority, ensuring smooth video and voice traffic. It comply with IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3x standards. Supporting IEEE 802.3af/at , it enables flexible power delivery for connected devices.
Long-range & Plug-and-Play
HN24G2S-300 is a truly plug-and-play unmanaged PoE switch, offers three operation modes: VLAN, Default, and Extend mode, which extends transmission distance up to 250 meters at 10Mbps, ensuring enhanced durability. Operating in temperatures of 0°C to 40°C, Ideal for large offices, hotels, or surveillance systems needing high gigabit density and long-range links.
Specification
| Model | HN24G2S-300 |
| Product | PoE Switch |
| PoE Port | 24, 10/100/1000Mbps; RJ45 ports; Max. 30W Output of Single PoE Port |
| Uplink Port | 2*1000Mbps SFP ports |
| Network Protocol | IEEE802.3/802.3u/802.3ab/802.3z/802.3x |
| Switching Capacity | 52Gbps Full duplex |
| Packet Forwarding Rate | 38.68Mpps |
| Packet Buffer | 4Mb |
| Forwarding Mode | Store-and-forward |
| MAC Address Table | 8K |
| VLAN | Support |
| PoE Standard | IEEE802.3af, IEEE802.3at |
| PoE Power Supply | 1/2(+),3/6(-) |
| Transmission Distance | 0-100m/1000Mbps or Port 17-24 Max. 250m/10Mbps via Cat.5e or more under Extend mode |
| PoE Feature | All ports support MDI/MDIX |
| Power Source | Bult-in Power Supply |
| Input: 110-240V AC, 50/60Hz | |
| PoE Power Budget | 300W |
| Power Consumption | <5W |
| ESD | Air discharge: 8KV |
| Contact discharge: 6KV | |
| Surge Protecton | Common mode/RJ45 port: 4KV |
| Differential mode/RJ45 port: 2KV | |
| Common mode/Power board: 4KV | |
| Differential mode/Power board: 2KV | |
| Working Temperature | -10℃-50℃ |
| Working Humidity | 10%-95% , non-condensing |
| Storage Temperature | -40℃-70℃ |
| Color | Black |
| Weight | 2.85kg(not include input cable & packaging) |
| Dimension(L×W×H) | 440*204*44mm (L*W*H) |
Support
Related Products
Related products
-
PoE Switch
28-Port Gigabit PoE Switch
-
PoE Switch
18-Port Gigabit Uplink PoE Switch
-
Managed PoE Switch
L2 Managed Type Gigabit 10-Port PoE Switch
-
PoE Switch
6-Port Gigabit PoE Switch
-
Managed PoE Switch
L2 Managed Type Gigabit 20-Port PoE Switch








