18-Port Gigabit Uplink PoE Switch
HN16H2G-200
● 16×10/100Mbps PoE Ports & 2 Gigabit Ports
● VLAN Supported
● 100-240V AC 50/60Hz
Why You Want It

IEEE 802.3af/at
Compliant with IEEE 802.3af/at PoE devices and meets IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3x standards for reliable performance.

Support VLAN, Extend Modes
● VLAN: Port isolation to block broadcast storms. ● Extend: 250m transmission at 10Mbps over UTP.

Surge & ESD Protection
Port surge protection: common mode 4KV, differential mode 2KV. Electrostatic ESD protection: air 8KV, contact 6KV.

Plug and Play
Supports desktop/1U rack installation with a plug-and-play design for easy deployment.

Flow control method
Supports both Full Duplex (IEEE 802.3x) and Half Duplex (Back Pressure) flow control methods.

Auto MDI/MDIX
Support Automatic port flipping eliminates the need for crossover cables, simplifying setup. Utilizes a store-and-forward switching mechanism.
Long-Range & Stable PoE Switch
HN16H2G-200 is 16 PoE ports and 2 Gigabit uplink RJ45 ports, complying with IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3x standards, designed for reliable network performance. Supporting IEEE 802.3af/at , plus port surge protection (common mode 4KV, differential 2KV) and ESD air 8KV/contact 6KV. Supports 1U rack installation.
Economical & Plug-and-Play
HN16H2G-200 is a truly plug-and-play unmanaged PoE switch, offers three operation modes: VLAN, Default, and Extend mode, which extends transmission distance up to 250 meters at 10Mbps, ensuring enhanced durability. Operating in temperatures of 0°C to 40°C, make it ideal for small to medium businesses requiring stable long-range connectivity.
Specification
| Model | HN16H2G-200 |
| Product | PoE Switch |
| PoE Port | 16, 10/100Mbps; RJ45 ports; Max. 30W Output of Single PoE Port |
| Uplink Port | 2*1000Mbps RJ45 uplink ports |
| Network Protocol | IEEE802.3/802.3u/802.3ab/802.3x |
| Switching Capacity | 7.2 Gbps Full duplex |
| Packet Forwarding Rate | 5.35Mpps |
| Packet Buffer | 1.5Mb |
| Forwarding Mode | Store-and-forward |
| MAC Address Table | 2K |
| VLAN | Support |
| PoE Standard | IEEE802.3af, IEEE802.3at |
| Transmission Distance | 0-100m/1000Mbps or Max. 250m/10Mbps via Cat.5e or more under Extend mode |
| PoE Feature | All ports support MDI/MDIX |
| Input | 110-240V AC, 50/60Hz |
| PoE Power Budget | 200W |
| Power Consumption | <5W |
| ESD | Air discharge: 8KV |
| Contact discharge: 6KV | |
| Surge Protecton | Common mode/Power board: 4KV |
| Differential mode/Power board: 2KV | |
| Working Temperature | -10℃-50℃ |
| Humidity | 10%-95% , non-condensing |
| Storage Temperature | -40℃-70℃ |
| Color | Black |
| Weight | 1.29kg(not include input cable & packaging) |
| Dimension(L×W×H) | 268*181*44mm (L*W*H) |
Support
Related Products
Related products
-
PoE Switch
18-Port Gigabit PoE Switch
-
PoE Switch
28-Port Gigabit PoE Switch
-
PoE Switch
20-Port Gigabit PoE Switch
-
PoE Switch
6-Port Megabit PoE Switch
-
PoE Switch
26-Port Gigabit PoE Switch



.png)




