L2 Managed Type Gigabit 20-Port PoE Switch
● 16×10/100/1000Mbps PoE Ports & 2 Gigabit Ports & 2 SFP Ports
● Managed PoE switch with VLAN, QoS, IGMP Snooping v1/v2/v3, complete STP/RSTP/MSTP, SNMP v1/v2/v3 and DHCP management
● 100-240V AC 50/60Hz
Why You Want It

IEEE802.3af/at
Compliant with IEEE802.3af (PoE) and IEEE802.3at (PoE+) standards, and meets IEEE 802.3, 802.3i, 802.3u, 802.3ab, 802.3z, 802.3x for reliable performance.

Full Layer 2/3 Management
Supports WEB/CLI/SSH/SNMP with VLAN, QoS, ACL, static routing – enterprise-grade management.

Redundant Ring Protocols
Supports STP/RSTP/MSTP – link backup and loop protection for high network availability.

Smart PoE Management
PoE Watchdog, schedule, and timer reboot – auto-maintenance, lower operational costs.

Industrial-Grade Security & Protection
Supports 802.1x, AAA, ACL, DoS protection. Surge protection: 4KV Common mode, 2KV Differential mode, ESD 8KV air / 6KV contact.

Console Port Management
Provides RJ45 Console port for local CLI management – easy initial configuration, troubleshooting, and advanced debugging for network engineers.
L2 Managed Type Gigabit 20-Port PoE Switch
Rich Software Features
Local & Remote Management
Specification
| Input/output Port | |
| Model | HNM16G2G2S-200 |
| AC INPUT | AC100-240V,50/60Hz |
| Ethernet Port | 16 * 10/100/1000Mbps PoE Port
2* 10/100/1000Mbps Uplink Port 2* 1000Mbps SFP Port 1 * RJ45 Console Port |
| Performance | |
| Bandwidth | 40Gbps |
| Packet Forwarding rate | 29.76Mpps |
| DDR SDRAM | 128MB |
| Flash Memory | 16MB |
| Packet Buffer Memory | 4M |
| MAC Address | 8K |
| Jumbo frame | 9.6Kbytes |
| VLANs | 4096 |
| Function indication | |
| Indicator | PWR, SYS, PoE/ACT, Link/ACT |
| PWR(Power Indicator) | Lighting:Powered
Un-Light:No Power |
| SYS(System Indicator) | Flashing: System Start-up
Lighting: System Running |
| PoE/ACT | Lighting:PoE on
Un-Light:PoE off |
| Link/ACT | Lighting: Link connection
Flashing: Data transmission Un-Light: Link disconnect |
| Reset | Short press restart, long press 5 seconds to restore factory Settings |
| Physical specifications | |
| Product Information | Product Dimensions: 440*204*44mm
Package Dimensions: 500*290*85mm Product N.W: 2.8KG Product G.W: 3.3KG |
| Voltage | Input Voltage: AC100-240V/50-60Hz
Power supply: 200W |
【Software function】
| Basic function | Support hardware watchdog, factory reset, system and port LED |
| Support global information, statistical information, log information | |
| Support User management, alarm management, configuration management | |
| Support Port rate, duplex, flow control, maximum frame length configuration | |
| Support Port mirroring, port speed limit, port energy saving | |
| PoE function | Support PoE time management |
| Support PoE automatic monitoring / PoE Watchdog | |
| Support PoE port power configuration | |
| VLAN | Support 4K VLAN |
| Support 802.1Q VLAN,baesd on port VLAN | |
| SupportAccess、Trunk、Hybrid VLAN mode | |
| Support GVRP (VLAN registration protocol) | |
| Support MAC VLAN 、IP VLAN | |
| Support Voice VLAN | |
| MAC | Support MAC address automatic learning and aging |
| Support Static, dynamic, filtered address table | |
| Security features | Password protection |
| Support Restrict user access based on port number, IP address, MAC address | |
| Support HTTPS、SSH V1/V2 | |
| Support VLAN-IP-MAC-PORT binding | |
| Support ARP detection, IP source protection, DoS protection | |
| Support DHCP Snooping、DHCP Attack protection | |
| Support 802.1X Certification | |
| SupportAAA (Authentication, Authorization, Accounting), Support RADIUS protocal | |
| Support Port security, port isolation | |
| Access control
|
Support L2(Layer 2)~L4(Layer 4) Packet filtering function |
| Support Port mirroring, flow rate limiting, QoS remarking | |
| QOS | Support 8 port queues |
| Support Port priority, 802.1P priority, DSCP priority | |
| Support SP, WRR Priority scheduling algorithm | |
| Spanning tree | Support STP(IEEE 802.1d), RSTP(IEEE 802.1w) and MSTP(IEEE 802.1s) protocal |
| Support Multi-instance, Support Aggregate interface | |
| Support BPDU protection | |
| Multicast | Support IGMP v1/v2/v3 Snooping |
| Support MLD v1/v2 Snooping | |
| Support Layer 2 multicast fast leave mechanism, querier | |
| Support Layer 2 IPv4 static multicast | |
| Support Layer 2 IPv6 static multicast | |
| Support IGMP v1/v2/v3 Layer 3 multicast | |
| Storm suppression | Support multicast suppression |
| Support broadcast storm suppression | |
| Support unknown unicast suppression | |
| Ring protection | Support Ring protection |
| Link Aggregation | Support Static Aggregation |
| Support LACP Dynamic Aggregation | |
| Support based on IP, MAC, mixed load-balancing modes | |
| Maximum support 8 aggregation groups (8 ports per aggregation group) | |
| IPv6 | Support IPv6 Ping、IPv6 Traceroute、IPv6 Telnet |
| Support IPv6 SSH | |
| Support IPv6 HTTP 、IPv6 HTTPS | |
| Management and Maintenance | Support WEB Management (HTTP、HTTPS) |
| Support CLI (Telnet, SSH V1/V2, Local serial port) | |
| Support SNMP V1/V2/V3 | |
| Support RMON V2 | |
| Support LLDP Device discovery | |
| Support SNTP Time synchronization | |
| Support CPU Monitoring, Memory Monitoring | |
| Support System log, classification warning | |
| Support Ping, Traceroute detection, cable detection | |
| Support WEB Management (HTTP、HTTPS) |
Support
Related Products
Related products
-
PoE Switch
27-Port Gigabit Uplink PoE Switch
-
Managed PoE Switch
L3 Managed Type Gigabit 52-Port PoE Switch
-
PoE Switch
10-Port Megabit PoE Switch
-
PoE Switch
19-Port Gigabit Uplink PoE Switch
-
Managed PoE Switch
L3 Managed Type Gigabit 28-Port PoE Switch








