L3 Managed Type Gigabit 28-Port PoE Switch
● 24×10/100/1000Mbps PoE Ports & 4 x10Gigabit “SFP+” Ports
● Managed PoE switch with VLAN, QoS, IGMP Snooping v1/v2/v3, complete STP/RSTP/MSTP, SNMP v1/v2/v3 and DHCP management
● 100-240V AC 50/60Hz
Why You Want It

IEEE802.3af/at
Compliant with IEEE802.3af (PoE) and IEEE802.3at (PoE+) standards, and meets IEEE 802.3, 802.3i, 802.3u, 802.3ab, 802.3z, 802.3ae, 802.3az, 802.3x for reliable performance.

Full Layer 3 Management
Supports IPv4/IPv6 static routing, RIP, OSPF, VLAN (4K), QoS (8 queues/port), ACL, IGMP Snooping, DHCP Server/Relay, LLDP, port mirroring, and LACP (up to 8 groups) .

Redundant Ring Protocols
Supports STP/RSTP/MSTP (ERPS) for link backup and loop protection, plus loop detection/self-healing and 802.3ah OAM.

Smart PoE Management
PoE Watchdog, PoE schedule, and PoE port timer reboot – auto-maintenance, lower operational costs.

Industrial-Grade Security & Protection
Supports 802.1x, AAA (RADIUS/TACACS+), ACL, DoS protection, DHCP Snooping, IP Source Guard, and DAI .Class A EMI/EMC compliant (FCC Part 15 CISPR EN55032 Class A);ESD protection: EN61000-4-2.

High-Performance 10G Uplink
4 x 10G SFP+ ports provide high-bandwidth uplink connectivity. Delivers 128Gbps switching capacity and 95.23Mpps packet forwarding rate.
L3 Managed Type Gigabit 28-Port PoE Switch
Rich Software Features
Local & Remote Management
Specification
| I/O Interface | |
| Model | HNM200-AFGM-SWTG3424S-440 |
| Power | AC100-240V/50-60Hz |
| Ethernet | 24*10/100/1000Mbps POE Port 4*10G SFP Port 1*RJ45 Console Port 1*USB Port |
| Performance | |
| Capacity | 128Gbps |
| Packet Forwaring Rate | 95.23Mpps |
| DDR SDRAM | 128MB |
| Flash Memory | 16MB |
| Packet Buffer Memory | 12Mbit |
| MAC Address | 16K |
| Jumbo Frame | 12K bytes |
| VLANs | 4096 |
| MTBF | 100000 hours |
| Function Indication | |
| PWR (Power Indicator) | Light on: Powering Light off: No Power |
| SYS (System Indicator) | Flash: System booting Light on: System Running |
| Link/Act Indicator (Port 1-24 ) |
Light on: Link is connected Flash: Data Transmitting Light off: Link is disconnected |
| PoE Indicator (Port 1-24) |
Light on:PoE powering Light off:PoE not powering |
| Link Indicator(Port 25- 28) |
Light on: Link is connected Light off: Link is disconnected |
| Act Indicator (Port 25- 28) |
Flash: Data Transmitting Light off: No Data Transmitting |
| Physical Specification | |
| Structure Size | Product Dimensions: 440*280*44mm Packing Dimensions: 503*385.5*91mm Product N.W: 4.03KG Product G.W: 5.15KG |
| Power Supply | Input voltage: 100-240VAC, 50/60Hz Power: Max. 440W Output voltage & current: 52V 7.54A & 12V 4A dual output |
| Power Consumption | Product Consumption:33W PoE Budget:390W Total Power Consumption: 423W |
| 【Software Function】 | |
| Basic Function | Support hardware watchdog, factory reset, system and port LED |
| Support global information, statistical information, log information | |
| Support User management, alarm management, configuration management | |
| Support Port rate, duplex, flow control, max frame length configuration | |
| Support Port mirroring, port speed limit, port energy saving | |
| Layer 3 interface | Support three-layer interface |
| Support IPv4, IPv6 address configuration | |
| Support ARP configuration | |
| Support ND configuration | |
| Layer 3 routing | Support IPv4 static routing |
| Support IPv6 static routing | |
| Support RIP V1/V2 | |
| Support OSPF | |
| DHCP | Support DHCP server |
| Support DHCP relay | |
| Support DHCP Snooping | |
| VLAN | Support 4K VLAN |
| Support 802.1Q VLAN, port-based VLAN | |
| Support Access, Trunk, Hybrid VLAN mode | |
| Support GVRP (VLAN Registration Protocol) | |
| Support MAC VLAN, IP VLAN | |
| Support Voice VLANN | |
| MAC address | Support MAC address automatic learning and aging |
| Support Static, dynamic, filtered address table | |
| Security Features | Password protection |
| Support Restrict user access based on port number, IP address, MAC address | |
| Support HTTPS, SSH V1/V2 | |
| Support VLAN-IP-MAC-PORT binding | |
| Support ARP detection, IP source protection, DoS protection | |
| Support DHCP Snooping、DHCP Attack protection | |
| Support 802.1X certification | |
| Support AAA (Authentication, Authorization, Accounting), Support RADIUS+ | |
| Support Port security, port isolation | |
| Access Control | Support L2(Layer 2) ~L4(Layer 4) Packet filtering function |
| Support Port mirroring, flow rate limiting, QoS remarking | |
| Support 8 port queues | |
| Support Port priority, 802.1P priority, DSCP priority | |
| QOS | Support SP, WRR Priority scheduling algorithm |
| Access Control | Support L2(Layer 2) ~L4(Layer 4) Packet filtering function |
| Support Port mirroring, flow rate limiting, QoS remarking | |
| QOS | Support 8 port queues |
| Support Port priority, 802.1P priority, DSCP priority | |
| Support SP, WRR Priority scheduling algorithm | |
| Spanning Tree | Support STP(IEEE 802.1d), RSTP(IEEE 802.1w) & MSTP(IEEE 802.1s) protocol |
| Support Multi-instance, Support Aggregate interface | |
| Support BPDU Protection | |
| Multicast | Support IGMP v1/v2/v3 Snooping |
| Support MLD v1/v2 Snooping | |
| Support Layer 2 multicast fast leave mechanism, querier | |
| Support Layer 2 IPv4 static multicast | |
| Support Layer 2 IPv6 static multicast | |
| Support IGMP v1/v2/v3 Layer 3 multicast | |
| Storm Suppression | Support multicast suppression |
| Support broadcast storm suppression | |
| Support unknown uni-cast suppression | |
| Ring Protection | Support Ring protection |
| Link Aggregation | Support Static Aggregation |
| Support LACP Dynamic Aggregation | |
| Support based on IP, MAC, mixed load-balancing modes | |
| Maximum support 8 aggregation groups (8 ports per aggregation group) | |
| IPv6 | Support IPv6 Ping、 IPv6 Traceroute、IPv6 Telnet |
| Support IPv6 SSH | |
| Support IPv6 HTTP, IPv6 HTTPS | |
| Management & Maintenance |
Support WEB Management(HTTP, HTTPS) |
| Support CLI (Telnet, SSH V1/V2, Local serial port) | |
| Support SNMP V1/V2/V3 | |
| Support RMON V2 | |
| Support LLDP Device discovery | |
| Support SNTP Time synchronization | |
| Support CPU Monitoring, Memory Monitoring | |
| Support System log, classification warning | |
| Support Ping, Traceroute detection, cable detection | |
Support
Related Products
Related products
-
Managed PoE Switch
L2 Managed Type Gigabit 20-Port PoE Switch
-
PoE Switch
5-Port Gigabit PoE Switch
-
PoE Switch
6-Port Megabit PoE Switch
-
PoE Switch
20-Port Gigabit PoE Switch
-
PoE Switch
10-Port Gigabit PoE Switch







