5-Port Gigabit PoE Switch
● 4×10/100/1000Mbps PoE Ports & 1 Gigabit Ports
● VLAN Supported
● 100-240V AC 50/60Hz
Why You Want It

IEEE 802.3af/at
Compliant with IEEE 802.3af/at PoE devices and meets IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3x standards for reliable performance.

Support VLAN, Extend Modes
● VLAN: Port isolation to block broadcast storms. ● Extend: 250m transmission at 10Mbps over UTP.

Surge & ESD Protection
Port surge protection: common mode 4KV, differential mode 2KV. Electrostatic ESD protection: air 8KV, contact 6KV.

Plug and Play
Supports desktop installation with a plug-and-play design for easy deployment.

Flow control method
Supports both Full Duplex (IEEE 802.3x) and Half Duplex (Back Pressure) flow control methods.

Auto MDI/MDIX
Support Automatic port flipping eliminates the need for crossover cables, simplifying setup. Utilizes a store-and-forward switching mechanism
Gigabit Desktop PoE for High-Bandwidth Needs
Long-Range & Plug-and-Play PoE Switch
Specification
| Model | HY4G1G-48 |
| Product | PoE Switch |
| PoE Port | 4, 1000Mbps; RJ45 ports; Max. 30W Output of Single PoE Port
Transmission distance:0~100m or 0~250m selected by switch |
| Uplink Port | 1, 1000Mbps; Transmission Distance: Defaulf: 0-100m |
| Network Protocol | IEEE 802.3,IEEE 802.3u,IEEE 802.3ab,IEEE802.3x |
| Switching Capacity | 10Gbps Full duplex |
| Packet Forwarding Rate | 7.44Mpps |
| Forwarding Mode | Store-and-forward |
| Packet Buffer | 3Mbit |
| MAC Address Table | 2K |
| Vlan | Support |
| Watchdog | Support |
| PoE Standard | IEEE802.3af, IEEE802.3at |
| Transmission Distance | 0-100m/1000Mbps or Port 3-4 Max. 250m/10Mbps via Cat.5e or more under Extend mode |
| PoE Feature | All ports support MDI/MDIX |
| Power Source | Bult-in Power Supply |
| Input: 100-240V AC, 50/60Hz | |
| PoE Power Budget | 48W |
| Power Consumption | <5W |
| Working Temperature | 0℃-40℃ |
| Storage Temperature | -40℃-70℃ |
| Working Humidity | 10%-90% , non-condensing |
| Storage Humidity | 5%-90% , non-condensing |
| Color | Black |
| Weight | 0.401kg |
| Dimension(L×W×H) | 160*90*35mm |
Support
Related Products
Related products
-
PoE Switch
26-Port Gigabit Uplink PoE Switch
-
Managed PoE Switch
L2 Managed Type Gigabit 20-Port PoE Switch
-
PoE Switch
19-Port Gigabit Uplink PoE Switch
-
PoE Switch
10-Port Megabit PoE Switch
-
PoE Switch
28-Port Gigabit PoE Switch







