6-Port Gigabit PoE Switch
HN4G2S-48-V2
● 4×10/100/1000Mbps PoE Ports & 2 SFP Ports
● VLAN Supported
● 100-240V AC 50/60Hz
Why You Want It

IEEE 802.3af/at
Compliant with IEEE 802.3af/at PoE devices and meets IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3x standards for reliable performance.

Support VLAN, Extend Modes
● VLAN: Port isolation to block broadcast storms. ● Extend: 250m transmission at 10Mbps over UTP.

Surge & ESD Protection
Port surge protection: common mode 4KV, differential mode 2KV. Electrostatic ESD protection: air 8KV, contact 6KV.

Plug and Play
Supports desktop installation with a plug-and-play design for easy deployment.

Flow control method
Supports both Full Duplex (IEEE 802.3x) and Half Duplex (Back Pressure) flow control methods.

Auto MDI/MDIX
Support Automatic port flipping eliminates the need for crossover cables, simplifying setup. Utilizes a store-and-forward switching mechanism.
4-Port Gigabit PoE with SFP Uplink Flexibility
HN4G2S-48-V2 is 4 Gigabit PoE ports and 2 Gigabit SFP uplink ports, enables fiber uplinks for longer distances and electrical isolation. It comply with IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3x standards. Supporting IEEE 802.3af/at , it enables flexible power delivery for connected devices.
Long-Range & Plug-and-Play
HN4G2S-48-V2 is a truly plug-and-play unmanaged PoE switch, offers three operation modes: VLAN, Default, and Extend mode, which extends transmission distance up to 250 meters at 10Mbps, ensuring enhanced durability. Operating in temperatures of 0°C to 40°C, ideal for remote IP cameras. Its fanless desktop design keeps operation quiet and maintenance-free.
Specification
| Model | HN4G2S-48-V2 |
| Product | PoE Switch |
| PoE Port | 4, 100/1000M; RJ45 ports; Max. 30W output of Single PoE Port; Transmission distance:0~250meters |
| Uplink Port | 2, 1000Mbps; SFP port; Transmission Distance: Defaulf: 0-100m |
| Network Protocol | IEEE802.3/802.3u/802.3x/802.3z/802.3ab |
| Switching Capacity | 12 Gbps (non-blocking) |
| Packet Forwading Rate | 1.488Mpps/port |
| Forwarding Mode | Store-and-forward |
| MAC Address Table | 2K |
| VLAN | Support |
| PoE Standard | IEEE802.3af, IEEE802.3at |
| PoE Feature | All ports support Auto MDI/MDIX |
| Power Source | 52Vdc 1.25A built-in power supply |
| Input: 100-240VAC, 50/60Hz | |
| PoE Power Budget | 48W |
| Power Consumption | <5W |
| ESD | Air discharge: 8KV |
| Contact discharge: 6KV | |
| Surge Protecton | Common mode/RJ45 port: 4KV |
| Differential mode/RJ45 port: 2KV | |
| Common mode/Power board: 4KV | |
| Differential mode/Power board: 2KV | |
| Working Temperature | -10℃-50℃ |
| Humidity | 10%-95% , non-condensing |
| Storage Temperature | -45℃-85℃ |
| Color | Black |
| Weight | Product: 0.6kg; With package: 0.9kg |
| Dimension(L×W×H) | 200*118*44 mm |
Support
Related Products
Related products
-
Managed PoE Switch
L3 Managed Type Gigabit 52-Port PoE Switch
-
PoE Switch
27-Port Gigabit Uplink PoE Switch
-
Managed PoE Switch
L2 Managed Type Gigabit 10-Port PoE Switch
-
PoE Switch
6-Port Megabit PoE Switch
-
PoE Switch
6-Port Megabit PoE Switch







